2014 m. spalio 14 d., antradienis

Jautiena būtinybė ar užgaida?

Būtinybė ar užgaida?
Net griežčiausi vegetarai nesiginčija, kad mėsa kai kuriems žmonėms kažkada buvo vienintelis būdas išgyventi. Dėl augmenijos skurdumo ir sezoniškumo jie turėjo medžioti žvėris. Net tada, kai, išplitus žemdirbystei, nestigo grūdų, pagrindiniai patiekalai ant didikų stalų buvo mėsiški. Mėsa stengdavosi stiprintis ir sunkiai dirbantys valstiečiai. Jie tikėjo, kad toks maistas suteikia jėgų. Vegetarai tvirtina priešingai – neva mėsa tik apsunkina, jos privalgęs žmogus jaučiasi vangus ir mieguistas, o valgantieji žalią maistą kunkuliuoja energija. Deja, augalinio maisto turi suvalgyti keliolika kartų daugiau, kad gautum tą patį energijos kiekį, kokį gauni iš mėsos. „Bendros maistinių medžiagų taisyklės yra tokios: 40 proc. mūsų raciono turi sudaryti angliavandeniai, 30 proc. – baltymai, 30 proc. – riebalai: tiek gyvūniniai, tiek augaliniai, tik svarbu, kad būtų natūralūs, chemiškai neapdoroti, – sako D. Gaulytė. – Kuo įvairesnį maistą valgome, tuo mažesnė rizika persivalgyti, nes gauname įvairių maisto medžiagų. Kai ląstelės pasotintos, mažiau jaučiamas alkis.“

Galbūt galime suprasti sunkiai fiziškai dirbančius ar sportuojančius mėsėdžius, bet ar verta kepsnius kimšti prie knygų ar kompiuterių kiaurą dieną sėdintiems studentams bei tarnautojams? Mitybos specialistė nesutinka, kad šiais laikais nebėra jokios gyvenimiškos būtinybės valgyti mėsą. Šis produktas, pasak jos, būtinas ne tik raumenims, bet ir smegenims. „Jei deformuojasi kaulai ar ima važiuoti stogas, tai jau gyvenimiška būtinybė ar dar ne? – klausia D. Gaulytė. – Konsultuodama žmones dažnai susiduriu su skaudžiais vegetarizmo padariniais: pradedant kaulų deformacija, nėščiųjų persileidimu, mažakraujyste, baigiant psichikos sutrikimais. Nepatikėsite, bet daugybė tokių neurologinių negalavimų, kaip ir atitrūkimas nuo realybės, mąstymo, dėmesio koncentracijos sutrikimai neretai kyla dėl to, kad smegenys negauna pakankamo kiekio gyvūninių aminorūgščių ir riebalų.“
Gydytojas V. Urbonas teigia, kad vegetariška mityba rizikingiausia yra mažiems vaikams, ką tik perėjusiems nuo motinos pieno prie įvairesnio maisto, ir kūdikius maitinančioms moterims, nes mažakraujyste gali susirgti ir pačios, ir jų maitinamas mažylis. Pavojinga vegetarizmo idėjų vaikytis ir paaugliams. „Augančiam organizmui labai reikia geležies ir cinko. Cinko stoka sukelia žemaūgiškumą, stabdo lytinį brendimą. Pavojus dėl geležies stokos susirgti mažakraujyste ypač kyla paauglėms, kurioms prasideda menstruacijos“, – sako medikas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, kalbėdama apie paauglius ir vegetarizmą, įžvelgia dar vieną problemą: „Paauglių racionas dar nėra pasiekęs tokios įvairovės kaip suaugusio žmogaus, nes jie viską renkasi pagal skanu ar neskanu principą. Jei dar išbrauksi ir viską, kas mėsiška, liks tik sausainiai ir traškučiai.“

http://www.fintera-angus.lt
https://www.facebook.com/fintera
https://twitter.com/FinterAngus


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą